Skip to content

166 Oak AvenueWest Creek, NJ 08092

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 10, 2021

Property Information

Block120.01
Lot57.10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,802
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,700
35%
Improvement Value:$153,400
65%
Total Assessment$235,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,838+1.0%
2024$5,781+5.9%
2023$5,459-0.1%
2022$5,466+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 10124, Page 339

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 5561, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1998