Skip to content

1 Terrace CourtWest Creek, NJ 08092

Built 2005

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
May 8, 2006

Property Information

Block120.01
Lot57.17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,512
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,400
24%
Improvement Value:$262,400
76%
Total Assessment$344,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,561+1.0%
2024$8,479+5.9%
2023$8,006-0.1%
2022$8,017+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 13197, Page 1656

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 11836, Page 375

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 5716, Page 367

Property Sale

Sale
$66,900
DeedBook 4616, Page 689