Skip to content

190 Oak AvenueWest Creek, NJ 08092

Built 1999

Last Sale Price
$262,900
Last Sale Date
Apr 16, 2002

Property Information

Block120.01
Lot57.18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,389
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,700
26%
Improvement Value:$228,900
74%
Total Assessment$310,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,712+1.0%
2024$7,638+5.9%
2023$7,212-0.1%
2022$7,221+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$262,900
DeedBook 10820, Page 983

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 5760, Page 625

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5079, Page 863