Skip to content

185 Holly AvenueWest Creek, NJ 08092

Built 2009

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jun 27, 2019

Property Information

Block120.01
Lot57.26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR3P/
Sq Footage2,647
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,400
24%
Improvement Value:$346,000
76%
Total Assessment$453,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,258+1.0%
2024$11,149+5.9%
2023$10,528+13.4%
2022$9,284+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$470,000
Sq Ft2,647DeedBook 17639, Page 1419Recorded10/10/2019

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 14483, Page 1144

Property Built

Built

Year Built: 2009