Skip to content

214 Holly AvenueWest Creek, NJ 08092

Built 2017

Last Sale Price
$510,440
Last Sale Date
Aug 29, 2017

Property Information

Block120.01
Lot57.44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR3P/
Sq Footage3,397
Acreage1.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,800
21%
Improvement Value:$415,000
79%
Total Assessment$522,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,981+1.0%
2024$12,856+5.9%
2023$12,139-0.1%
2022$12,155+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$510,440

From:

To:

Sq Ft3,397DeedBook 16854, Page 1659Recorded8/30/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017