Skip to content

24 Jiran RoadWest Creek, NJ 08092

Built 1985

Last Sale Price
$159,800
Last Sale Date
Aug 21, 2003

Property Information

Block120.04
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class16
Description1SF/BG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,128
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
44%
Improvement Value:$95,500
56%
Total Assessment$170,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,984+1.1%
2024$3,943-0.4%
2023$3,959-0.1%
2022$3,964+1.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$159,800
DeedBook 11646, Page 147

Property Sale

Sale
$353
DeedBook 10991, Page 1289

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 10049, Page 103

Property Sale

Sale
$90,200
DeedBook 5117, Page 382

Property Sale

Sale
$137,615
DeedBook 4741, Page 489

Property Sale

Sale
$56,700
DeedBook 4327, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1985