Skip to content

223 Junction DriveWest Creek, NJ 08092

Built 1970

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Mar 22, 2007

Property Information

Block120.05
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,904
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,900
31%
Improvement Value:$168,800
69%
Total Assessment$245,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,101+1.0%
2024$6,042+5.9%
2023$5,705-0.1%
2022$5,713+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 13576, Page 1949

Property Built

Built

Year Built: 1970