Skip to content

252 Holly AvenueWest Creek, NJ 08092

Built 1970

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Oct 15, 2014

Property Information

Block120.06
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,435
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,300
34%
Improvement Value:$147,100
66%
Total Assessment$223,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,547+6.1%
2024$5,228+5.9%
2023$4,937-0.1%
2022$4,943+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,435DeedBook 15923, Page 1947Recorded10/23/2014

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 13553, Page 1092

Property Built

Built

Year Built: 1970