Skip to content

248 Junction DriveWest Creek, NJ 08092

Built 1972

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 24, 2011

Property Information

Block120.07
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,285
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,200
23%
Improvement Value:$251,900
77%
Total Assessment$329,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,172+1.0%
2024$8,093+5.9%
2023$7,642-0.1%
2022$7,652+6.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 11866, Page 1876

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4862, Page 860

Property Built

Built

Year Built: 1972