Skip to content

71 Eno RoadWest Creek, NJ 08092

Built 1979

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Mar 9, 2022

Property Information

Block120.07
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,346
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,300
27%
Improvement Value:$204,500
73%
Total Assessment$280,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,972+1.0%
2024$6,905+5.9%
2023$6,520-0.1%
2022$6,529+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000
Sq Ft2,346DeedBook 18957, Page 1613Recorded3/21/2022

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft2,346DeedBook 17355, Page 1703Recorded1/11/2019

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft2,346DeedBook 16606, Page 1991Recorded12/20/2016

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 13690, Page 1583

Property Sale

Sale
$16,500
DeedBook 4607, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1979