Skip to content

72 Eno RoadWest Creek, NJ 08092

Built 1979

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Sep 28, 2016

Property Information

Block120.08
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,930
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,900
33%
Improvement Value:$158,600
67%
Total Assessment$237,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,897+1.0%
2024$5,840+5.9%
2023$5,515-0.1%
2022$5,522+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,930DeedBook 16577, Page 18Recorded11/21/2016

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5651, Page 202

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 4182, Page 625

Property Built

Built

Year Built: 1979