Skip to content

74 Pine DriveWest Creek, NJ 08092

Built 2003

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Nov 21, 2014

Property Information

Block120.09
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,820
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,700
31%
Improvement Value:$183,300
69%
Total Assessment$267,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,630+1.0%
2024$6,566+7.5%
2023$6,107-0.1%
2022$6,115+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,820DeedBook 15963, Page 48Recorded12/16/2014

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$18,900
DeedBook 4326, Page 46