Skip to content

281 Junction DriveWest Creek, NJ 08092

Built 1972

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jan 13, 2017

Property Information

Block120.10
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,284
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,300
40%
Improvement Value:$110,900
60%
Total Assessment$186,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,623+1.0%
2024$4,579+5.9%
2023$4,324-0.1%
2022$4,329+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,284DeedBook 16638, Page 565Recorded1/23/2017

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,284DeedBook 15982, Page 1449Recorded1/12/2015

Property Built

Built

Year Built: 1972