Skip to content

309 Bayberry CourtWest Creek, NJ 08092

Built 1998

Last Sale Price
$189,900
Last Sale Date
Apr 9, 1998

Property Information

Block120.11
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,963
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,900
31%
Improvement Value:$202,000
69%
Total Assessment$290,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,223+1.0%
2024$7,153+5.9%
2023$6,755-0.1%
2022$6,763+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 5569, Page 541

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$59,611
DeedBook 5525, Page 434