Skip to content

200 Laurel CourtWest Creek, NJ 08092

Built 1998

Last Sale Price
$223,600
Last Sale Date
Jun 2, 1998

Property Information

Block120.11
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,778
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,500
25%
Improvement Value:$275,200
75%
Total Assessment$367,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,880+1.0%
2024$8,792+6.1%
2023$8,288-0.1%
2022$8,299+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$223,600
DeedBook 5599, Page 474

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$56,783
DeedBook 5485, Page 488