Skip to content

228 Laurel CourtWest Creek, NJ 08092

Built 1996

Last Sale Price
$233,407
Last Sale Date
Dec 6, 1996

Property Information

Block120.11
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,782
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,700
25%
Improvement Value:$272,900
75%
Total Assessment$365,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,078+1.0%
2024$8,990+5.9%
2023$8,489-0.1%
2022$8,500+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$233,407
DeedBook 5427, Page 568

Property Built

Built

Year Built: 1996