Skip to content

318 Bayberry CourtWest Creek, NJ 08092

Built 1997

Last Sale Date
Oct 12, 2001

Property Information

Block120.11
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,178
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,900
22%
Improvement Value:$316,300
78%
Total Assessment$407,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,111+1.0%
2024$10,013+5.9%
2023$9,455-0.1%
2022$9,467+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 10575, Page 586

Property Sale

Sale
$229,400
DeedBook 5538, Page 376

Property Sale

Sale
$63,966
DeedBook 5503, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1997