Skip to content

167 Park Side LaneWest Creek, NJ 08092

Built 2001

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Mar 10, 2022

Property Information

Block120.12
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,301
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,500
26%
Improvement Value:$269,100
74%
Total Assessment$363,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,028+1.0%
2024$8,941+5.9%
2023$8,443-0.1%
2022$8,454+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$570,000
Sq Ft2,301DeedBook 18968, Page 915Recorded3/29/2022

Property Sale

Sale
$530,000
Sq Ft2,301DeedBook 18552, Page 1290Recorded6/28/2021

Property Sale

Sale
$450,389

From:

To:

Sq Ft2,301DeedBook 17220, Page 1906Recorded8/27/2018

Property Sale

Sale
$419,900
DeedBook 12667, Page 1334

Property Sale

Sale
$298,900
DeedBook 10540, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 2001