Skip to content

27 Cedar Hill DriveWest Creek, NJ 08092

Built 1999

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Oct 28, 2014

Property Information

Block123.01
Lot23.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,988
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,700
31%
Improvement Value:$189,600
69%
Total Assessment$275,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,836+1.0%
2024$6,770+5.9%
2023$6,392-0.1%
2022$6,401+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$268,000

From:

To:

Sq Ft1,988DeedBook 15931, Page 534Recorded11/3/2014

Property Sale

Sale
$145,100
DeedBook 5662, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$216,000
DeedBook 5576, Page 235