Skip to content

40 Oak AvenueWest Creek, NJ 08092

Built 1960

Last Sale Price
$262,900
Last Sale Date
Oct 10, 2019

Property Information

Block123.01
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class16
Description1SF3G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,172
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,700
38%
Improvement Value:$154,800
62%
Total Assessment$249,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,195+1.0%
2024$6,135+5.9%
2023$5,793-0.1%
2022$5,801+3.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$262,900
Sq Ft2,172DeedBook 17644, Page 1212Recorded10/16/2019

Property Sale

Sale
$151,400

From:

To:

Sq Ft2,172DeedBook 16389, Page 1841Recorded5/11/2016

Property Built

Built

Year Built: 1960