Skip to content

5 Perkins LaneWest Creek, NJ 08092

Built 1989

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Sep 30, 1992

Property Information

Block123.01
Lot29.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,680
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,600
32%
Improvement Value:$201,000
68%
Total Assessment$295,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,340+1.0%
2024$7,269+5.9%
2023$6,864-0.1%
2022$6,873+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5012, Page 367

Property Built

Built

Year Built: 1989