Skip to content

9 Perkins LaneWest Creek, NJ 08092

Built 1990

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jun 25, 2024

Property Information

Block123.01
Lot29.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,810
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,800
33%
Improvement Value:$192,400
67%
Total Assessment$286,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,997+1.0%
2024$6,929+5.9%
2023$6,543-0.1%
2022$6,552+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,810DeedBook 19738, Page 519Recorded7/17/2024

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4571, Page 49