Skip to content

17 Perkins LaneWest Creek, NJ 08092

Built 2003

Last Sale Price
$346,000
Last Sale Date
Jul 8, 2003

Property Information

Block123.01
Lot29.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,514
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,800
26%
Improvement Value:$267,100
74%
Total Assessment$360,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,961+1.0%
2024$8,875+5.9%
2023$8,380-0.1%
2022$8,391+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$346,000
DeedBook 11556, Page 677

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 10902, Page 1726

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 4770, Page 170