Skip to content

6 Perkins LaneWest Creek, NJ 08092

Built 1977

Last Sale Price
$279,000
Last Sale Date
Feb 11, 2016

Property Information

Block123.01
Lot29.10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class16
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,579
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,700
37%
Improvement Value:$172,600
63%
Total Assessment$274,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,811+1.0%
2024$6,745+5.9%
2023$6,369-0.1%
2022$6,377+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$279,000

From:

To:

Sq Ft2,579DeedBook 16339, Page 932Recorded3/14/2016

Property Built

Built

Year Built: 1977