Skip to content

158 South Main StreetWest Creek, NJ 08092

Built 1973
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 17, 2017

Property Information

Block123
Lot8.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class10
Description2SF 1SS 15430
Dwellings1
ZoningLB
Sq Footage3,990
Acreage3.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,400
19%
Improvement Value:$1,033,000
81%
Total Assessment$1,275,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,668+1.0%
2024$31,362+5.9%
2023$29,615-0.1%
2022$29,653+115.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1973