Skip to content

31 Poplar StreetWest Creek, NJ 08092

Built 2000

Last Sale Price
$339,576
Last Sale Date
Jul 28, 2000

Property Information

Block124.03
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage3,731
Acreage1.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,600
27%
Improvement Value:$343,100
73%
Total Assessment$468,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,638+1.0%
2024$11,525+5.9%
2023$10,883-0.1%
2022$10,897+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$339,576
DeedBook 10160, Page 413

Property Built

Built

Year Built: 2000