Skip to content

30 Poplar StreetWest Creek, NJ 08092

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 10, 2024

Property Information

Block124.04
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage2,361
Acreage1.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,600
37%
Improvement Value:$210,100
63%
Total Assessment$335,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,085+1.0%
2024$8,005+6.1%
2023$7,545-0.1%
2022$7,555+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$235,100
DeedBook 5758, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1999