Skip to content

423 Oak AvenueWest Creek, NJ 08092

Public Property

Last Sale Price
$880,000
Last Sale Date
Apr 17, 2008

Property Information

Block124.06
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage---
Acreage6.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$259,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2009$5,623+5.2%
2008$5,346+9.3%
2007$4,892+254.6%
2006$1,380+8.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$880,000
DeedBook 13992, Page 1101

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 12286, Page 30