Skip to content

435 Oak AvenueWest Creek, NJ 08092

Built 1997

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Oct 26, 2023

Property Information

Block124.06
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage2,382
Acreage1.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
31%
Improvement Value:$266,900
69%
Total Assessment$386,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,607+2.1%
2024$9,408+11.0%
2023$8,478-0.1%
2022$8,489+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$780,000
Sq Ft2,382DeedBook 19527, Page 853Recorded11/2/2023

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 5424, Page 489