Skip to content

353 Oak AvenueWest Creek, NJ 08092

Built 2000

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Sep 30, 2005

Property Information

Block124.06
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage3,222
Acreage1.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,600
28%
Improvement Value:$338,900
72%
Total Assessment$469,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,658+1.0%
2024$11,545+5.9%
2023$10,902-0.1%
2022$10,916+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$605,000
DeedBook 12873, Page 1570

Property Sale

Sale
$299,234
DeedBook 10192, Page 764

Property Built

Built

Year Built: 2000