Skip to content

110 Lamson RoadWest Creek, NJ 08092

Built 1981

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 25, 2015

Property Information

Block124
Lot100.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page99

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRA4
Sq Footage1,647
Acreage1.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,900
40%
Improvement Value:$130,000
60%
Total Assessment$216,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,386+1.0%
2024$5,334+5.9%
2023$5,036-0.1%
2022$5,043+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,647DeedBook 16174, Page 340Recorded8/28/2015

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 14548, Page 1053

Property Built

Built

Year Built: 1981