Skip to content

9 Lally LaneWest Creek, NJ 08092

Built 1991

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Nov 30, 2018

Property Information

Block124
Lot102.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page99

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRA4
Sq Footage1,008
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,900
48%
Improvement Value:$125,100
52%
Total Assessment$242,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,759+1.0%
2024$5,701+1.5%
2023$5,619-0.1%
2022$5,627+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$272,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 17328, Page 630Recorded12/12/2018

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 14035, Page 363

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 5760, Page 32

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5032, Page 748

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4885, Page 439

Property Built

Built

Year Built: 1991