Skip to content

16 Lally LaneWest Creek, NJ 08092

Built 1992

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 4, 2018

Property Information

Block124
Lot102.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page99

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRA4
Sq Footage1,793
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
38%
Improvement Value:$193,700
62%
Total Assessment$311,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,727+1.0%
2024$7,652+5.9%
2023$7,226-0.1%
2022$7,235+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 15395, Page 1096

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5735, Page 977

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4902, Page 738