Skip to content

215 Oak AvenueWest Creek, NJ 08092

Built 2004

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Aug 3, 2015

Property Information

Block124
Lot128.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,595
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,500
24%
Improvement Value:$299,400
76%
Total Assessment$393,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,781+1.0%
2024$9,686+5.9%
2023$9,146-0.1%
2022$9,158+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,595DeedBook 16156, Page 877Recorded8/7/2015

Property Sale

Sale
$440,501
DeedBook 12373, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 2004