Skip to content

221 Oak AvenueWest Creek, NJ 08092

Built 2004

Last Sale Price
$399,900
Last Sale Date
Dec 6, 2004

Property Information

Block124
Lot128.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,230
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,900
26%
Improvement Value:$261,300
74%
Total Assessment$353,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,770+1.0%
2024$8,685+5.9%
2023$8,201-0.1%
2022$8,212+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$399,900
DeedBook 12397, Page 1778

Property Built

Built

Year Built: 2004