Skip to content

17 Timber LaneWest Creek, NJ 08092

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 2023

Property Information

Block124
Lot32.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,344
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
30%
Improvement Value:$260,900
70%
Total Assessment$370,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,209+1.0%
2024$9,120+12.3%
2023$8,125-0.1%
2022$8,135+1.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 14483, Page 1201

Property Sale

Sale
$309,000
DeedBook 10877, Page 304

Property Sale

Sale
$209,000
DeedBook 5590, Page 503

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 5344, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$28,900
DeedBook 5285, Page 144

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4906, Page 65