Skip to content

34 Timber LaneWest Creek, NJ 08092

Built 1991

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
May 17, 1991

Property Information

Block124
Lot32.09
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,179
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,200
25%
Improvement Value:$296,100
75%
Total Assessment$394,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,790+1.0%
2024$9,696+5.9%
2023$9,156-0.1%
2022$9,167+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4906, Page 785

Property Built

Built

Year Built: 1991