Skip to content

14 Timber LaneWest Creek, NJ 08092

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 24, 2020

Property Information

Block124
Lot32.14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,072
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,600
34%
Improvement Value:$201,200
66%
Total Assessment$304,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,568+1.0%
2024$7,495+5.9%
2023$7,077-0.1%
2022$7,087+1.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4945, Page 407