Skip to content

17 Raintree DriveWest Creek, NJ 08092

Built 1998

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 20, 2007

Property Information

Block124
Lot33.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,649
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,200
41%
Improvement Value:$164,000
59%
Total Assessment$278,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,658+1.0%
2024$6,591+6.1%
2023$6,210-0.1%
2022$6,218+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 13732, Page 1599

Property Sale

Sale
$164,900
DeedBook 5615, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1998