Skip to content

5 Gajewski LaneWest Creek, NJ 08092

Built 1994

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Mar 23, 2023

Property Information

Block124
Lot37.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,854
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,400
34%
Improvement Value:$192,800
66%
Total Assessment$292,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,255+6.4%
2024$6,816+5.9%
2023$6,437-0.1%
2022$6,445+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft1,854DeedBook 19340, Page 1931Recorded4/3/2023

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,854DeedBook 18896, Page 1057Recorded2/4/2022

Property Sale

Sale
$270,400
DeedBook 11299, Page 129

Property Sale

Sale
$117,900
DeedBook 5137, Page 489

Property Built

Built

Year Built: 1994