Skip to content

173 Oak AvenueWest Creek, NJ 08092

Built 1999

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Dec 18, 2013

Property Information

Block124
Lot39.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,486
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,900
30%
Improvement Value:$247,000
70%
Total Assessment$351,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,488+1.0%
2024$8,403+6.1%
2023$7,921-0.1%
2022$7,932+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,486DeedBook 15720, Page 1156Recorded1/6/2014

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 14149, Page 491

Property Sale

Sale
$372,000
DeedBook 12245, Page 1291

Property Sale

Sale
$194,200
DeedBook 5711, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 5505, Page 390

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5399, Page 87