Skip to content

9 Bog Hollow CourtWest Creek, NJ 08092

Built 1978

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Mar 1, 2022

Property Information

Block124
Lot40.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,916
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,600
34%
Improvement Value:$175,600
66%
Total Assessment$266,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,610+1.0%
2024$6,546+10.4%
2023$5,931-0.1%
2022$5,939+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft2,916DeedBook 18955, Page 1267Recorded3/18/2022

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1978