Skip to content

690 South Main StreetWest Creek, NJ 08092

Public Property

Last Sale Price
$184,700
Last Sale Date
May 22, 1996

Property Information

Block124
Lot85.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningLB
Sq Footage---
Acreage2.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$241,600

Tax History

YearProperty taxesChange
1998$2,680-1.0%
1997$2,708+3.6%
1996$2,614-18.7%
1995$3,215+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$184,700
DeedBook 5374, Page 307

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4560, Page 477