Skip to content

143 Lamson RoadWest Creek, NJ 08092

Built 1980

Last Sale Price
$245,440
Last Sale Date
May 20, 2009

Property Information

Block125
Lot12.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRA4
Sq Footage1,288
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,900
46%
Improvement Value:$93,800
54%
Total Assessment$173,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,063+1.0%
2024$4,021+6.3%
2023$3,783-0.1%
2022$3,789+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$245,440
DeedBook 14303, Page 1640

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 11145, Page 695

Property Built

Built

Year Built: 1980