Skip to content

758 South Main StreetWest Creek, NJ 08092

Built 1870

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Mar 2, 2022

Property Information

Block125
Lot2.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningLB
Sq Footage1,881
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,900
39%
Improvement Value:$105,600
61%
Total Assessment$173,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,308+1.0%
2024$4,266+5.9%
2023$4,029-0.1%
2022$4,034+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,881DeedBook 18940, Page 786Recorded3/9/2022

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 12597, Page 729

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 4373, Page 595

Property Built

Built

Year Built: 1870