Skip to content

52 Pollypod RoadWest Creek, NJ 08092

Built 1900

Last Sale Price
$97,500
Last Sale Date
Aug 19, 1997

Property Information

Block125
Lot8.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
ZoningRA4P
Sq Footage1,185
Acreage3.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,100
65%
Improvement Value:$66,800
35%
Total Assessment$191,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,765+1.0%
2024$4,719+5.9%
2023$4,456-0.1%
2022$4,462+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$97,500
DeedBook 5497, Page 735

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5009, Page 664

Property Built

Built

Year Built: 1900