Skip to content

17 Royce CourtWest Creek, NJ 08092

Built 2001

Last Sale Price
$336,993
Last Sale Date
Dec 3, 2001

Property Information

Block128.03
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningRA4
Sq Footage2,997
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,100
28%
Improvement Value:$286,800
72%
Total Assessment$398,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,905+1.0%
2024$9,809+5.9%
2023$9,265-0.1%
2022$9,277+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$336,993
DeedBook 10650, Page 1925

Property Built

Built

Year Built: 2001