Skip to content

18 Royce CourtWest Creek, NJ 08092

Built 2002

Last Sale Price
$631,000
Last Sale Date
Aug 26, 2022

Property Information

Block128.03
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRA4
Sq Footage2,760
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,500
27%
Improvement Value:$287,400
73%
Total Assessment$395,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,830+1.0%
2024$9,735+8.9%
2023$8,943-0.1%
2022$8,955+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$631,000
Sq Ft2,760DeedBook 19183, Page 1412Recorded10/3/2022

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 13658, Page 1424

Property Sale

Sale
$335,964
DeedBook 10741, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 2002