Skip to content

28 Pond Hollow LaneWest Creek, NJ 08092

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2014

Property Information

Block133.02
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,670
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,400
31%
Improvement Value:$191,000
69%
Total Assessment$276,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,863+1.0%
2024$6,797+5.9%
2023$6,418-0.1%
2022$6,426+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 12308, Page 1417

Property Sale

Sale
$242,400
DeedBook 10999, Page 1858

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 10543, Page 874

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5228, Page 145