Skip to content

63 Allen LaneWest Creek, NJ 08092

Built 1930

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Oct 5, 2001

Property Information

Block133
Lot8.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class14
Description1SF
Dwellings1
ZoningRA4
Sq Footage616
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
65%
Improvement Value:$32,700
35%
Total Assessment$94,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,351+1.0%
2024$2,329+5.9%
2023$2,199-0.1%
2022$2,202+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 10570, Page 1686

Property Built

Built

Year Built: 1930